Κυκλαδικά ειδώλια από τους μαθητές της Γ’ Δημοτικού

Έχοντας μυηθεί στην τεχνοτροπία δημιουργίας κυκλαδικών ειδωλίων καθώς και στην επεξήγηση της μορφής των αγαλματιδίων και των μηνυμάτων που αυτά συμβολίζουν και σε συνέχεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης που πραγματοποίησαν στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, οι μαθητές της Γ’ Δημοτικού μετέβησαν στο Εργαστήριο Εικαστικών, προκειμένου να δημιουργήσουν τα δικά τους αγαλματίδια.

Με την καθοδήγηση του καθηγητή Εικαστικών κύριου Απόστολου Καρακατσάνη, οι μαθητές, αφού ενημερώθηκαν για όλα τα μυστικά του πηλού, του ψησίματός του αλλά και της μεθόδου με την οποία θα φιλοτεχνήσουν τα δικά τους ειδώλια, επιδόθηκαν στην κατασκευή αυτών.

Ο ζήλος και η προσπάθεια όλων των μαθητών στο σύνολό τους ήταν τέτοιος που, όχι μόνο κατάφεραν να φέρουν εις πέρας την αποστολή, αλλά και να εντυπωσιάσουν με το αποτέλεσμα της δουλειάς τους!