Επιτυχίες μαθητών μας στον Διεθνή Μαθηματικό Διαγωνισμό «Καγκουρό»

Πολλές ήταν οι διακρίσεις μαθητών και μαθητριών από το Δημοτικό, το Γυμνάσιο και το Λύκειο της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης στον Διεθνή Μαθηματικό Διαγωνισμό «Καγκουρό» που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 στις εγκαταστάσεις του  Σχολείου μας.

Ο Διεθνής Μαθηματικός Διαγωνισμός «Καγκουρό» αποτελεί τον μεγαλύτερο διαγωνισμό σε παγκόσμιο επίπεδο και συμμετέχουν σε αυτόν παραπάνω από 6,5 εκατομμύρια μαθητές από 70 χώρες.

Ο Διαγωνισμός βασίζεται στη φιλοσοφία ότι τα Μαθηματικά αποτελούν μια κουλτούρα που χρειάζεται να παρέχεται σε όλους. «Ειδικά, επειδή τα Μαθηματικά καλλιεργούν τη σκέψη και φέρνουν πνευματική ικανοποίηση, δεν πρέπει να απευθύνονται σε λίγους.»

Από το Σχολείο μας διακρίθηκαν οι παρακάτω μαθητές και μαθήτριες:

Β΄ Δημοτικού: Ιδομενέας Καστρινογιάννης, Ρεγγίνα Ταντάρου, Αθανάσιος Χριστοδούλου, Μ.Α., Ιωάννης Μπεκιάρης, Θωμάς Αραχωβίτης, Ε.Ν., Π.Ξ., Κωνσταντίνος Χρήστου, Σωτήρης – Άρης Δημάκης, Ιωάννα – Παναγιώτα Ευθυμίου

Γ΄ Δημοτικού: Εμμανουήλ Αγγέλικας, Σοφία Μαυροειδή, Μαρία – Λάουρα Μπερτσιά, Αναστάσιος Καμαρίτης, Γεώργιος Ελευθεριάδης, Αλεξία Λουκάκου, Θεόδωρος Πανάγος, Ζωή – Άννα Παπαευθυμίου, Χρυσούλα – Λευκοθέα Σαρρή, Ρήγας – Ελευθέριος Φαγογένης, Αναστασία Χασαποδήμου

Δ΄ Δημοτικού: Πατρικία Δαμαστιώτη, Νικόλας Βαλιάδης – Λάσο, Οδυσσέας Πεϊραβί, Σωτήρης Καββάς, Ευανθία Σάνδη, Ν.Α.

Ε΄ Δημοτικού: Βασίλειος Αγγέλικας, Δημήτριος Γεωργακόπουλος, Βασίλης Μπάρτζας, Κωνσταντίνος Μπερτσιάς, Μάγια Χατζηκωνσταντίνου, Ανδρέας Ανδρικόπουλος, Βασίλειος Νικολάου, Κωνσταντίνος Βουτσινάς, Πέτρος Ελευθεριάδης

ΣΤ΄ Δημοτικού: Χρήστος Κλαμπατσέας, Αντιόπη Χριστοδούλου, Φ.Α., Ευαγγελία Γιαννακού

α΄ Γυμνασίου: Νικόλαος – Δημήτριος Βάθης, Αντώνιος Χαλμπές

β΄ Γυμνασίου: Ιωάννης Αγγελίδης, Αριάδνη Σιφναίου, Στεφανία Χαντζή

γ΄ Γυμνασίου: Αλέξανδρος – Γεώργιος Βούζας, Φαίδων Δασκαλόπουλος, Λάμπρος Ιακωβάκης, Χρήστος Πασσαλής, Βλάσιος Φουνταδάκης

Β΄ Λυκείου: Οδυσσέας – Αντώνιος Κεσεντές

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες του Σχολείου μας για τη συμμετοχή τους και τις διακρίσεις τους καθώς και στους δασκάλους και τους καθηγητές τους που συντέλεσαν στην επιτυχημένη προετοιμασία τους.