Οι μαθητές της γ΄ Γυμνασίου στην Έκθεση «AiTHERION»

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών επισκέψεων, την Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2024, οι μαθητές και μαθήτριες της γ΄ Γυμνασίου περιηγήθηκαν στην διαδραστική έκθεση «AiTHERION» στο Ωδείο Αθηνών.

Ειδικότερα, επισκέφθηκαν την ψηφιακή έκθεση που έχει οργανωθεί μετά από συνεργασία του Υπουργείου Πολιτισμού και του Εθνικού Κέντρου Φυσικών Επιστημών «Δημόκριτος» και είναι εμπνευσμένη από την έννοια του ΑΙΘΕΡΑ. Είχαν την ευκαιρία να μυηθούν στην αρχαία ελληνική φιλοσοφία με τη βοήθεια και χρήση των τεχνολογιών αιχμής. Ταυτόχρονα, προβληματίστηκαν πάνω σε ηθικά διλήμματα, προσεγγίζοντάς τα μέσα από την οπτική του Αριστοτέλη, του Πλάτωνα, του Σωκράτη και άλλων κορυφαίων φιλοσόφων που έχουν χαράξει τον σύγχρονο τρόπο σκέψης μας.

Ήταν μια υπέροχη έκθεση που βοήθησε τα παιδιά να έρθουν σε επαφή, να προβληματιστούν και να κατανοήσουν αρχαίες ελληνικές ιδέες με τη βοήθεια προηγμένων τεχνολογιών. Εύλογα, στο τέλος με συζήτηση, συνειδητοποίησαν ότι τελικά, η φιλοσοφική σκέψη είναι μέσα στην καθημερινή μας ζωή!