Βράβευση του κου Σταύρου Ορφανογιάννη από τον Οργανισμό Pearson με το Βραβείο ‘’Lifetime Achievement Award’’

Ο κος Σταύρος Ορφανογιάννης, Εκπαιδευτικός Σύμβουλος και θεμελιωτής του Προγράμματος GCE της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης βραβεύτηκε για τη συνολική προσφορά του στον χώρο της εκπαίδευσης από τον παγκόσμιο εκπαιδευτικό οργανισμό Pearson με το Βραβείο ‘’Lifetime Achievement Award’’. Σύμφωνα με το σκεπτικό των κριτών ο κος Ορφανογιάννης «είναι ένας εκπαιδευτικός με αντίκτυπο που εκτείνεται πέρα από τα όρια της σχολικής αίθουσας, ο οποίος αφήνει ανεξίτηλο σημάδι στην εκπαιδευτική διαδρομή μαθητών και συναδέλφων. Με το όραμά του και την ακλόνητη δέσμευσή του στην αριστεία, ενισχύει τη σχολική κοινότητα, καλλιεργώντας μια κουλτούρα μάθησης, ανάπτυξης και αμοιβαίου σεβασμού. Κεντρική θέση στην εκπαιδευτική του φιλοσοφία κατέχει η καλλιέργεια ολοκληρωμένων προσωπικοτήτων, εξοπλισμένων με όσα χρειάζονται για να περιηγηθούν στην πολυπλοκότητα της σύγχρονης κοινωνίας ενώ δίνει εξίσου μεγάλη σημασία στην καλλιέργεια προσωπικών χαρακτηριστικών που είναι απαραίτητα για την ουσιαστική ενασχόληση με τον κόσμο – χαρακτηριστικά όπως η ενσυναίσθηση, ο σεβασμός, η δικαιοσύνη, το πάθος, η δημιουργικότητα και η ευαισθητοποίηση απέναντι στα μεγάλα σύγχρονα ζητήματα.»

Θερμά συγχαρητήρια στον κο Σ. Ορφανογιάννη για τη βράβευσή του!