5 έργα μαθητών μας θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στον Διεθνή Διαγωνισμό «We Love Maps»

Σπουδαία επιτυχία για το Σχολείο μας στον Διεθνή Διαγωνισμό «We Love Maps». Η κριτική επιτροπή του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου επέλεξε 5 από τα 6 έργα που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στον Διαγωνισμό να είναι μαθητών της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης.

Το Σχολείο μας συμμετείχε στο εθνικό σκέλος του Διαγωνισμού «We Love Maps» που διοργάνωσε το Εργαστήριο Χαρτογραφίας της Σχολής Τοπογράφων Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου με 32 έργα μαθητών από το Δημοτικό, το Γυμνάσιο και την Α’ Λυκείου, τα οποία δημιουργήθηκαν κατά τη διάρκεια του project που εκπονήθηκε στα Εργαστήρια Εικαστικών της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης.

Κάθε χώρα επιλέγει 6 έργα που την εκπροσωπούν στον Διεθνή Διαγωνισμό που διεξάγεται στα πλαίσια της Διεθνούς Ένωσης Χαρτογράφων, που τον Ιούλιο του 2019 θα πραγματοποιηθεί στο Τόκυο.

Τα 5 έργα που επιλέχθηκαν ανήκουν στις εξής μαθήτριες του Σχολείου μας: 1) Μελίνα Κακούρη (Ε’ Δημοτικού), 2) Άνθια Σαρρή (Ε’ Δημοτικού), 3) Έφη Καστρινάκη και Γεωργία Σαμαρά (ΣΤ’ Δημοτικού), 4) Μαριέττα Βοσυνιώτη (α’ Γυμνασίου), 5) Αλεξάνδρα Κονταξάκη (α’ Γυμνασίου).

Τα 6 έργα από την Ελλάδα θα συμμετάσχουν στο διεθνές σκέλος του Διαγωνισμού τον φετινό Ιούλιο στο Τόκυο.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στο project, στις μαθήτριες που εκπροσωπούν τη χώρα μας, και στους καθηγητές Εικαστικών του Σχολείου μας κύριο Ισαάκ Μαυρίδη, κύριο Πυθαγόρα Χατζηανδρέου και κύριο Απόστολο Καρακατσάνη για την διδασκαλία του θέματος και την επιτυχημένη προετοιμασία των μαθητών.