4η θέση στον 29ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Αστρονομίας & Αστροφυσικής και συμμετοχή στην Εθνική Ομάδα στη 17η Διεθνή Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής για τον μαθητή του Λυκείου Αλέξανδρο Ηλιάδη

Την 4η θέση κατέκτησε ο μαθητής από το Λύκειο της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης Αλέξανδρος Ηλιάδης στην Τελική Φάση του 29ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Αστρονομίας και Αστροφυσικής που διεξήχθη από τις 29 έως τις 30 Ιουνίου 2024.

Σε αυτή συμμετείχαν οι 10 καλύτεροι μαθητές και μαθήτριες όπως είχαν διαμορφωθεί από τις τρεις προηγούμενες φάσεις του διαγωνισμού. Τα θέματα στα οποία εξετάστηκαν οι υποψήφιοι ήταν υψηλής δυσκολίας (επιπέδου Ολυμπιάδας), ενώ δεν έλειψαν και ερωτήσεις που περιλάμβαναν παρατήρηση με τηλεσκόπιο.

Η σημαντική αυτή διάκριση εξασφάλισε στον μαθητή του Σχολείου μας μια θέση στην Εθνική Ομάδα που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στη 17η Διεθνή Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής, η οποία θα διεξαχθεί από τις 17 έως 27 Αυγούστου στο Ρίο ντε Τζανέιρο της Βραζιλίας.

Συγχαρητήρια στον Αλέξανδρο για τη σπουδαία διάκρισή του!

Ευχόμαστε επιτυχία για τη συμμετοχή του στη Διεθνή Ολυμπιάδα!