2η θέση στις Κατηγορίες ‘’Open’’ και ‘’Regular’’ στους Προκριματικούς Αγώνες Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και πρόκριση στην Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Με επιτυχία συμμετείχαν Μαθητικές Ομάδες από το Γυμνάσιο της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης στους Προκριματικούς Αγώνες Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO, οι οποίοι πραγματοποιήθηκαν το Σάββατο 29 Ιουνίου 2024.

Στην Κατηγορία ‘’Open’’ η Μαθητική Ομάδα με την Ειρήνη Πατεστή, τον Θεόδωρο Μπουλίνη, τον Λάμπρο Ιακωβάκη και τον Κωνσταντίνο Καραχάλιο κατέκτησαν τη 2η θέση και εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στην Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στη Σμύρνη της Τουρκίας, τον Νοέμβριο.

Στην Κατηγορία ‘’Open’’ η Μαθητική Ομάδα με τον Σταύρο Αδαμόπουλο, τον Αλέξανδρο – Γεώργιο Βούζα, τον Στυλιανό – Παναγιώτη Κατρίνη και τον Φίλιππο Γκερεδάκη κατατάχθηκαν στην εξαιρετική 4η θέση.

Την προετοιμασία των μαθητών ανέλαβαν οι Προπονητές Ρομποτικής και απόφοιτοι του Σχολείου μας Ιάσονας Ταούκης και Θάνος Κοτσόκολος.

Στην Κατηγορία ‘’Regular’’ η Μαθητική Ομάδα με την Ηλέκτρα Ζηκούλη, τον Αλεξόπουλο Κωνσταντίνο και τον Δημήτρη Θεοτοκάτο διακρίθηκαν στη 2η θέση και τον ερχόμενο Σεπτέμβριο θα συμμετάσχουν στον Διαγωνισμό Ρομποτικής ‘’Open Championship Europe’’ στην Ιταλία. Στη διοργάνωση θα διαγωνιστούν ομάδες που διακρίθηκαν στη 2η και 3η θέση.

Την προετοιμασία των μαθητών ανέλαβε η Προπονήτρια Ρομποτικής κυρία Γιώτα Τριανταφύλλου.

Θερμά συγχαρητήρια στις Μαθητικές Ομάδες του Σχολείου μας για τις επιτυχίες τους και τις διακρίσεις τους καθώς και στους Προπονητές τους, οι οποίοι συντέλεσαν στα εξαιρετικά αποτελέσματα.