1ο και 2ο Διεθνές Βραβείο στη Δ΄ Δημοτικού και 2ο Διεθνές Βραβείο στη Β΄ Δημοτικού στον Διαγωνισμό του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης

Το 1ο και το 2ο Βραβείο στη Δ’  Δημοτικού και το 2ο Βραβείο στη Β΄ Δημοτικού κατέκτησαν μαθήτριες τις Εκπαιδευτικής Αναγέννησης, οι οποίες διακρίθηκαν στον Διαγωνισμό του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης.

Μαθητές και μαθήτριες από το Δημοτικό και το Γυμνάσιο εργάστηκαν πάνω στο θέμα «Σημερινές ιστορίες αγγείων» του φετινού Διαγωνισμού του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης.

Οι μαθητές 4-15 ετών απ’ όλο τον κόσμο, κλήθηκαν να αποτυπώσουν εικόνες της καθημερινότητας που θα ήθελαν να αφήσουν στους ανθρώπους του μέλλοντος.

Συνολικά στον Διαγωνισμό συμμετείχαν πάνω από 28.000 μαθητές και μαθήτριες από σχολεία της Ελλάδας και του εξωτερικού . Τα έργα αξιολόγησε 6μελής Κριτική Επιτροπή με Πρόεδρο τη Heidi Holder, Υπεύθυνη Εκπαίδευσης στο Μητροπολιτικό Μουσείο της Νέας Υόρκης (The Met).

Η μαθήτρια Εβελίνα Γούτου από τη Δ΄ Δημοτικού απέσπασε το 1ο Διεθνές Βραβείο στην ηλικιακή της ομάδα, ενώ η μαθήτρια Φαίδρα Βερνίκου από τη Δ’ Δημοτικού τιμήθηκε με το 2ο Βραβείο στην ίδια κατηγορία.

Η μαθήτρια Νάγια Ευθυμίου από τη Β΄ Δημοτικού τιμήθηκε με το 2ο Διεθνές Βραβείο στην ηλικιακή της ομάδα.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και σε όλες τις μαθήτριες που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό καθώς και στις μαθήτριες που διακρίθηκαν και βραβεύτηκαν.

Θερμά συγχαρητήρια στον καθηγητή και στις καθηγήτριες Εικαστικών του Σχολείου μας κκ Ισαάκ Μαυρίδη, Κωνσταντίνα Κούβελα και Καλή Κατσούρη που δίδαξαν το project του Διαγωνισμού και συντέλεσαν στα εξαιρετικά αποτελέσματα.