Συμμετοχή της καθηγήτριας κας Ιωάννας Ασανακίδη στο 9ο Διεθνές Συνέδριο «Ελληνική Γλώσσα και Διαταραχές»

Η καθηγήτρια Αγγλικής Γλώσσας της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης κυρία Ιωάννα Ασανακίδη (MPsych, MSc) συμμετείχε ως ομιλήτρια ανάμεσα σε μια πλειάδα προσκεκλημένων ομιλητών – καθηγητών από πανεπιστήμια της Ελλάδας και του εξωτερικού στο 9ο Διεθνές Συνέδριο «Ελληνική Γλώσσα και Διαταραχές». Η ομιλία της είχε τίτλο “Visualized Digital Narration in the Treatment of Patients with Semantic Variant Primary Progressive Aphasia (svPPA)” και φιλοξενείται ως δημοσίευση στο σχετικό βιβλίο περιλήψεων του Συνεδρίου.

Το Συνέδριο διοργανώθηκε από το Εργαστήριο Ψυχογλωσσολογίας και Νευρογλωσσολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών καλύπτοντας τις νευροαναπτυξιακές και επίκτητες γλωσσικές διαταραχές σε διαφορετικά επίπεδα ανάλυσης της γλώσσας (φωνητική / φωνολογία, σημασιολογία, μορφολογία, σύνταξη, πραγματολογία) με πρωταρχικό στόχο τη διάχυση πρόσφατων πορισμάτων από την ψυχογλωσσολογική, τη νευρογλωσσολογική και την κλινική έρευνα στο ευρύ κοινό. Το ακροατήριο περιλάμβανε φοιτητές, ερευνητές, γλωσσολόγους, επαγγελματίες υγείας (λογοθεραπευτές, ψυχολόγους), ειδικούς παιδαγωγούς και εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων.