Εξαιρετικά αποτελέσματα για τους μαθητές μας στις εξετάσεις για τα πτυχία Γερμανικών KID A2, Zertifikat B1 J και Zertifikat B2 J

Με εξαιρετική επιτυχία συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης στις εξετάσεις για την απόκτηση των πτυχίων Γερμανικών, οι οποίες πραγματοποιήθηκαν την εξεταστική περίοδο Μαΐου – Ιουνίου 2024, στο Ινστιτούτο ÖSD.

Πιο συγκεκριμένα:

• Στο πτυχίο KID A2 οι μαθητές μας είχαν 100% επιτυχία.
  • Στο πτυχίο Zertifikat B1 J οι μαθητές μας σημείωσαν 80% επιτυχία επί του συνόλου των δεξιοτήτων.

Schreiben – Παραγωγή γραπτού λόγου:  100% επιτυχία – 50/50 μαθητές
Sprechen – Παραγωγή προφορικού λόγου: 94% επιτυχία – 47/50 μαθητές)
Lesen – Κατανόηση κειμένου 61% επιτυχία – 23/38 μαθητές
Ηören – Κατανόηση προφορικού λόγου 64% επιτυχία – 23/36 μαθητές

• Στο πτυχίο Zertifikat B2 J οι μαθητές μας είχαν ποσοστό επιτυχίας 84% επί του συνόλου της εξέτασης.

Schriftliche Prüfung – Γραπτή Εξέταση: 75% επιτυχία – 9/12 μαθητές
Mündliche Prüfung – Προφορική εξέταση:  92% επιτυχία – 11/12 μαθητές

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά σε σύγκριση με τον πανελλήνιο μέσο όρο επιτυχίας στα πτυχία, ο οποίος κυμαίνεται στο 65%.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και στις μαθήτριες του Σχολείου μας για την επιτυχία τους και στις καθηγήτριες Γερμανικών που συντέλεσαν στα εξαιρετικά αποτελέσματα!