Εξαίρετη συμμετοχή του μαθητή Γυμνασίου Λάμπρου Ιακωβάκη στην 28η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων

Αξιέπαινη ήταν η συμμετοχή του μαθητή του Γυμνασίου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης Λάμπρου Ιακωβάκη στην 28η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων.

Ο διεθνής μαθηματικός διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε από τις 25 έως τις 30 Ιουνίου 2024 στην πόλη Αττάλεια της Τουρκίας και συμμετείχαν συνολικά 135 μαθητές από 22 χώρες. Οι έντεκα χώρες ήταν από τα Βαλκάνια, οι οποίες συμμετείχαν επίσημα και οι άλλες 11 χώρες ήταν επισκέπτριες από την Ευρώπη και την Ασία, οι οποίες είχαν ανεπίσημη συμμετοχή.

Ο μαθητής του Σχολείου μας για να προετοιμαστεί για τη συμμετοχή του στην 28η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων μελέτησε πολλές ώρες και παρακολούθησε το εντατικό διαδικτυακό πρόγραμμα μαθημάτων της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.

Θερμά συγχαρητήρια στον Λάμπρο για τη σπουδαία επιτυχία του και τη συμμετοχή του σε έναν διεθνή διαγωνισμό με σημαντική απήχηση!