Οι μαθητές της Γ΄ Δημοτικού εξοικειώνονται με τη χρήση ενός χάρτη

Στο πλαίσιο του μαθήματος National Geographic, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ Δημοτικού της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης εξοικειώθηκαν με τα βασικά στοιχεία ενός χάρτη. Έμαθαν για τα διαφορετικά είδη χαρτών που υπάρχουν και τα ιδιαίτερα στοιχεία που τους διακρίνουν, τη χρήση τους ανάλογα με την περίσταση και την ανάγκη καθώς και για τα γενικά χαρακτηριστικά των χαρτών. Καταληκτικά, ζητήθηκε από τους μαθητές να δημιουργήσουν, με τη βοήθεια του Άτλαντα, το αποτύπωμα του χάρτη της Πελοποννήσου. Αφού, λοιπόν, σχεδίασαν τον χάρτη στο ριζόχαρτο, ζωγράφισαν με αντίστοιχο χρώμα τις πεδιάδες, τα βουνά και τα ποτάμια. Τέλος, δεν παρέλειψαν να τοποθετήσουν στον δικό τους χάρτη τα βασικά σημεία του ορίζοντα.