Οι μαθητές δημιουργούν το οικογενειακό φωτογραφικό τους άλμπουμ στα Θρησκευτικά

Τα Θρησκευτικά αποτελούν ένα μάθημα στο οποίο οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να αποκτήσουν ερεθίσματα για συζήτηση και να αναπτύξουν διάλογο αναφορικά με θέματα που αφορούν και απασχολούν τον άνθρωπο, τόσο σε ατομικό όσο και σε κοινωνικό επίπεδο.

Ένα από τα θέματα που απασχόλησαν πρόσφατα τους μαθητές της Γ’ Δημοτικού, του τμήματος Γ’ 4, ήταν η Οικογένεια, ως ομάδα και πλαίσιο το οποίο μας καθορίζει σε κάθε σημαντική στιγμή της ζωή μας.

Οι μαθητές μας κλήθηκαν να ακολουθήσουν την προτεινόμενη δραστηριότητα του σχολικού εγχειριδίου και να συνθέσουν το δικό τους οικογενειακό φωτογραφικό άλμπουμ   – έντυπο ή ψηφιακό – και να παρουσιάσουν στους συμμαθητές και στο δάσκαλό τους στιγμές από την οικογενειακή τους ζωή, που τις θυμούνται με συναισθήματα χαράς.

Το αποτέλεσμα των παρουσιάσεων ήταν τα αμέτρητα χαμόγελα, δυνατά γέλια και έντονη συγκίνηση!