Θεατρικό αναλόγιο : Οι μαθητές της γ’ Γυμνασίου προσεγγίζουν τον «Σπιούνο» του Μ. Μπρεχτ

Στη σύγχρονη Ευρώπη και ειδικότερα στην Ευρωπαϊκή Ένωση, αν κι η δημοκρατία θεωρείται πια δεδομένη ως το πολιτικό σύστημα που ταιριάζει περισσότερο στην ανθρώπινη φύση, ολοκληρωτισμοί κάθε είδους και απόχρωσης κάνουν συχνά εμφανή την παρουσία τους, θέτοντας σε κίνδυνο τη νεοπαγή δημοκρατία. Με αφορμή τη σκέψη αυτή και στο πλαίσιο των μαθημάτων της Ιστορίας και της Λογοτεχνίας οι μαθητές της γ΄ Γυμνασίου του Σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να προβληματιστούν πάνω στην επίδραση του ολοκληρωτισμού στις εφηβικές ψυχές. Με τη βοήθεια των καθηγητών τους της κ. Β. Κεφαλά, φιλόλογου, και του κ. Β. Λυμπερόπουλου, ιστορικού – φιλόλογου, οι μαθητές στις 11 Μαΐου παρακολούθησαν το θεατρικό μονόπρακτο του Μ. Μπρεχτ «Ο σπιούνος» με τη μορφή θεατρικού αναλογίου. Στη συνέχεια δόθηκε σε όλους η ευκαιρία να  συζητήσουν με τους καθηγητές τους για το περιεχόμενο του ολοκληρωτισμού, τα αίτια που τον γεννούν και κυρίως τις επιπτώσεις που προκαλεί πάνω στα αθώα θύματα του όπως είναι οι νέοι. Μαθητές και καθηγητές μοιράστηκαν συναισθήματα και προβληματισμούς, δομικά υλικά για τη συγκρότηση της προσωπικότητάς τους.