Η 28η Οκτωβρίου «με άλλη ματιά» από τους μαθητές της Γ΄ Δημοτικού

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου, οι μαθητές της Γ’ Δημοτικού της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης ενημερώθηκαν αναλυτικά για τα συμβάντα του Β’  Παγκοσμίου Πολέμου και την εμπλοκή της Ελλάδας σε αυτόν. Σκοπός απώτερος και στόχος αντικειμενικός ήταν τα παιδιά να κατανοήσουν και να τοποθετήσουν χρονικά την έναρξη και λήξη του πολέμου στην ιστορική γραμμή, καθώς και τα γεγονότα που έλαβαν χώρα στην πατρίδα μας. Η σχετική και εις βάθος πληροφόρηση πραγματοποιήθηκε μέσω συζητήσεων, ηλεκτρονικών παρουσιάσεων, βίντεο, τραγουδιών, εικόνων και φυσικά με την ενδοσχολική εορτή κατά την οποία παρουσιάστηκαν τα γεγονότα με χρονική σειρά από τους ίδιους τους μαθητές μας, διανθισμένα με σχετικά ποιήματα, τραγούδια και ηχητικά ντοκουμέντα.

Οι μαθητές μας, ακόμα, ασχολήθηκαν με την παρατήρηση και ανάλυση σχετικών γελοιογραφιών της εποχής και στη συνέχεια κλήθηκαν να δημιουργήσουν τις δικές τους. Τα αποτελέσματα ήταν πραγματικά υπέροχα. Κάθε παιδί, μέσα από τη δική του διαφορετική ματιά, έδωσε και το ανάλογο μοναδικό αποτέλεσμα.