Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ Δημοτικού στο Μουσείο Βορρέ

Την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν μια βιωματική ιστορική αναδρομή στην καθημερινότητα, στα ήθη και στα έθιμα των προγόνων μας είχαν οι μαθητές της Γ΄ Δημοτικού κατά την επίσκεψή τους στο Μουσείο Βορρέ στην Παιανία, την Τετάρτη 7 Μαρτίου 2017.

Αφού ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου, όπου φιλοξενούνται εικαστικά έργα σύγχρονης και μοντέρνας τέχνης, είχαν την ευκαιρία να δημιουργήσουν τα δικά τους εικαστικά έργα αξιοποιώντας ανακυκλώσιμα υλικά.

Οι μαθητές, επίσης, έμαθαν πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο ζωής των ανθρώπων σε παλαιότερες εποχές. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στο «παλιό κτίριο» του πρώην Δημάρχου της περιοχής, στο οποίο εκτίθεται πλήθος αντικειμένων, εργαλείων, σκευών και υφαντών της καθημερινότητας, που μετρούν πολλά χρόνια ζωής.